kalendarz imprez

aktualności

Dni Mikołajek przed nami

Dobra muzyka, dobra kuchnia i dobra zabawa - Dni Mikołajek, czyli doroczne święto miasta odbędą się 8 - 10 lipca. Miejscem głównych atrakcji będzie pl. Wolności oraz jezioro Mikołajskie.

Tradycyjnie Dni Mikołajek potrwają trzy dni i rozpoczną się w piątek (8 lipca) po godzinie 17.00. od kilku lat pierwszym z punktów uroczystości jest uhonorowanie małżeństw obchodzących jubileusze 50-cio i 60-cio lecia pożycia małżeńskiego. To wzruszająca chwila dla rodzin i bliskich mieszkańców pokazująca, że święto miasta to przede wszystkim święto mieszkańców Mikołajek. O oprawę muzyczną podczas tego punktu zadba Orkiestra Dęta z Poddębic.

 

Pierwszy dzień świętowania to oczywiście okazja by poznać od strony muzycznej miasta partnerskie. Na scenie zobaczymy m.in. zespół folklorystyczny z litewskiej Vareny jak i kapelę góralską ze Szczyrku. 

Gwiazdą wieczoru będzie natomiast Mesajah z zespołem. Manuel Rengifo Diaz, bo tak nazywa się muzyk, w tym roku na Festiwalu w Opolu zdobył nagrodę publiczności w kategorii SuperPremiera. Owacjami na stojąco przyjęto utwór „Wolne”, który z pewnością będzie można usłyszeć także w Mikołajkach.

Na koniec piątkowego wieczoru organizatorzy zapraszają na kino plenerowe, w którym będzie można obejrzeć wspomnienia obchodów Dni Mikołajek i kolejny odcinek serialu „Szaleństwa Majki Skowron”.

W sobotę warto wstać rano i odwiedzić plac Wolności ponownie. Od 10.00 czeka bowiem na smakoszy nie lada gratka - organizowany po raz dziewiąty Mazurski Festiwal Rybny „Rybkę na zdrowie”. Cieszące się ogromnym zainteresowaniem kulinarne wydarzenie ponownie poprowadzi Karol Okrasa. Pod jego okiem przygotowywane będą ryby słodkowodne w różnych postaciach - od wędzonej sielawy, po zupę rybna z lina i szczupaka. W tym roku pojawią się także nowinki z całego świata: stół śródziemnomorski, dalekiego wschodu i skandynawski. O tradycjach związanych z połowem i przyrządzaniem ryb będzie można dowiedzieć się na edukacyjnym stoisku Lokalnej Grupy Działania Mazurskie Morze. 

Miłośnicy ryb i gotowania będą mogli także poznać tajniki przygotowywania ryb i najciekawsze przepisy. O godzinie 10.20 i 13.00 organizowane są warsztaty kulinarne prowadzone przez profesjonalnych kucharzy. Są to bezpłatne zajęcia otwarte dla wszystkich, a zapisów można dokonywać nawet w tej chwili, przesyłając swoje zgłoszenie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Również na scenie nie zabraknie atrakcji. Animacje dla dzieci i dorosłych prowadzić będzie grupa Zejman i Garkumpel z Posejdonem. Ten ostatni bohater pojawi się także podczas specjalnego, wieczornego pokazu multimedialnego, który wzbogacić ma tegoroczne wodowanie Króla Sielaw będące zakończeniem parady jednostek wodnych. Na specjalnym, wodnym ekranie wyświetlona zostanie trójwymiarowa animacja przedstawiająca legendę o wodnym opiekunie rybaków. Po ceremonii uwięzienia Króla Sielaw odbędzie się finał - pokaz fajerwerków. 

Niedziela to rodzinny czas, w którym mocny akcent kładziemy na historię. W ramach 290-lecia nadania praw miejskich, rycerska grupa rekonstrukcyjna z Muzeum Warmii i Mazur oddział Mrągowo przygotuje miasteczko średniowieczne, gdzie będzie można nie tylko poznać życie w dawnych czasach, ale spróbować swoich sił w turniejach. A o tym, że już dani mieszkańcy tych terenów patrzyli w gwiazdy, opowiedzą pracownicy mobilnego planetarium Cassiopeia. Na scenie zaś swój talent muzyczny i aktorski zaprezentują najmłodsi mieszkańcy Gminy Mikołajki.