kalendarz imprez

aktualności

POJEDZIEMY ROWERAMI WOKÓŁ MAZURSKICH JEZIOR

Trwają przygotowania do złożenia projektu „Mazurska Pętla Rowerowa” – ponad trzystukilometrowej trasy rowerowej wiodącej wokół Wielkich Jezior Mazurskich.

 

 

 

 

 

We środę 21 października w RDLP w Białymstoku spotkali się przedstawiciele Gminy Mikołajki, leśników i Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 – lidera projektu. 85 procent wartości projektu (na dziś szacowanej na 60 mln złotych) ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Reszta to wkład własny uczestników projektu – czternastu samorządów i czterech nadleśnictw z terenu RDLP w Białymstoku (Pisz, Borki, Maskulińskie i Giżycko).

Do końca listopada wszystkie podmioty biorące udział w projekcie powinny podpisać listy intencyjne w tej sprawie, zaś do końca roku planowane jest podpisanie pre-umowy z RPO Warmia i Mazury.

Trwają właśnie uzgodnienia co do dokładnego przebiegu trasy pętli oraz ilości i specyfiki potrzebnej infrastruktury towarzyszącej. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, pod koniec przyszłego roku powinna być już gotowa dokumentacja techniczna projektu pętli, a w 2017 roku ruszą potrzebne prace w terenie. W zależności od istniejącej infrastruktury i natężenia ruchu, mogą to być na pewnych odcinkach wyłącznie prace związane z oznakowaniem trasy, niektóre zaś odcinki mogą wymagać zbudowania od podstaw ścieżek rowerowych. Powstaną też jednolite wizualnie i technicznie miejsca obsługi rowerzystów (tzw. MOR-y) i miejsca widokowe. Te właśnie potrzeby ma określić dokumentacja techniczna.

Prace w terenie mają być zakończone do 2020 roku. Polska Wschodnia – ze szlakiem Green Velo i Mazurską Pętlą Rowerową – będzie wówczas prawdziwym rajem dla rowerzystów. 

fot. Sławomir Kowalczyk