kalendarz imprez

aktualności

Rodzinny chillout zdominował ostatni weekend w Giżycku

Za nami trzecia, giżycka runda eliminacyjna Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur. Zawodom na jeziorze Niegocin towarzyszył silny wiatr i dość zmienna aura, dzięki czemu żeglarze mogli w pełni zaprezentować swoje  umiejętności. Regaty, po zaciętej walce wygrała załoga Babooshki ze sternikiem Pawłem Ejsmontem. Zupełnie inna atmosfera panowała w strefie relaksu na miejskiej plaży, którą opanował rodzinny chillout za sprawą turnieju 7 Cudów Mazur Beach Games.

Ekomarina Giżycko przyciąga nie tylko żeglarzy - w sobotę to niezwykłe miejsce odwiedziła premier Ewa Kopacz, która m.in. spotkała się z uczestnikami regat Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur. Oficjalnego otwarcia regat dokonał Burmistrz Giżycka, Wojciech Iwaszkiewicz. Po uroczystej ceremonii w Ekomarinie, zawodnicy wraz z sędzią Dorotą Kowalczyk odbyli odprawę, podczas której przypomniane zostały najważniejsze zasady zawodów. W zawodach udział wzięło kilkudziesięciu żeglarzy. Rywalizacja na jeziorze Niegocin była wyjątkowo emocjonująca dzięki silnemu wiatrowi. Dwie załogi przegrały walkę z trudnymi warunkami atmosferycznymi i ostatecznie wycofały się z zawodów. Po trzech zaciętych wyścigach najlepszy rezultat osiągnęła załoga Babooshki. Tuż za nimi uplasowała się ekipa Ekomarina Giżycko 7. Podium regat w Giżycku uzupełnił team Mazury.info.pl. Pełne wyniki są dostępne na stronie: www.7cudowmazur.pl. Ostatnia szansa na kwalifikację do finału Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur już 18 lipca w Węgorzewie.

W czasie imprezy na giżyckiej plaży królowała rozrywka i dobra zabawa. Mimo nie do końca przychylnej pogody, strefa relaksu cieszyła się popularnością wśród turystów. Wszystko za sprawą turnieju „7 Cudów Mazur Beach Games”, który skierowany był do rodzin z dziećmi. Dwanaście drużyn, w trzech rundach rywalizowało ze sobą w konkurencjach testujących sprawność ruchową i spryt. Najwięcej frajdy uczestnikom sprawiło turlanie się w kocu oraz przelewanie wody przez słomkę. Zwycięzcy poszczególnych rund zostali nagrodzeni efektownymi pontonami, natomiast pozostałe zespoły otrzymały zestawy do uprawiania sportów plażowych. Po turnieju wśród wszystkich uczestników rozlosowano dwa profesjonalne zestawy rowerowe (bidon, koszulka, plecak) ufundowane przez Green Velo, a więc pięć projektów regionalnych, które utworzą spójną trasę rowerową biegnącą przez pięć województw.  

- Kampania 7 Cudów Mazur to świetny przykład tego, jak samorządy mogą skutecznie ze sobą współpracować, by zadbać o promocję regionu. Dodatkową atrakcją ŻGP o Puchar 7 Cudów Mazur jest fakt, że w czasie regat żeglarze mogą sprawdzić swoje umiejętności w różnych warunkach pogodowych i na wielu akwenach. Ponadto wraz z rodzinami i znajomymi odwiedzają kolejne miasta poznając nowe atrakcje turystyczne. Dzięki zawodom, a także towarzyszącym im imprezom mazurskie samorządy mają okazję do tego, by jak najlepiej zaprezentować się turystom i pokazać swoje największe atuty uważa Burmistrz Giżycka, Wojciech Iwaszkiewicz.

W strefie relaksu 7 Cudów Mazur można było również skorzystać z bezpłatnych rejsów wielofunkcyjnymi katamaranami X-Cat. Organizatorzy przygotowali do dyspozycji turystów trzy jednostki. Mimo silnego wiatru odwiedzający chętnie korzystali z darmowych rejsów obserwując zmagania żeglarzy na jeziorze Niegocin. Dzieci, które przybyły na plażę miejską z dużym zaciekawieniem poznawały podstawy żeglarstwa dzięki szkoleniom przygotowanym przez Federację Szkół Żeglarskich ISSA. Uwagę widzów skupiały także pokazy ratownicze PCK Olsztyn, w trakcie których instruktorzy wyjaśnili turystom jak prawidłowo zachowywać się, gdy ktoś potrzebuje pomocy oraz jak właściwie przeprowadzić resuscytację.

Podczas Giżyckiego Święta Rowerów, na scenie nieopodal plaży odbył się finał rajdu rowerowego „Wyprawa-PoPrawa”, który zorganizowała Fundacja Nasza Ziemia. Rowerzyści przez 15 dni przemierzali Polskę promując w odwiedzanych gminach odpowiednie zachowania wśród turystów w trakcie wypoczynku i jednocześnie monitorując poziom czystości. W rajdzie uczestniczyła również reprezentacja 7 Cudów Mazur w ramach akcji „Ruszamy na Mazury”.

Kolejna impreza kampanii 7 Cudów Mazur odbędzie się 18 lipca w Węgorzewie. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w turnieju siatkówki plażowej czy konkursach, w których do wygrania będzie rower oraz sportowe gadżety. Głównym punktem imprezy w Węgorzewie będzie pokaz umiejętności Krystiana Herby, który skacząc rowerem po schodach zdobywa najwyższe budynki na świecie.