kalendarz imprez

aktualności

Wywiad z gwiazdą: Dominik Życki

Wywiad z naszym olimpijczykiem i wielokrotnym żeglarskim mistrzem Polski: Dominikiem Życkim.

Żeglarstwo to...

Wspaniała dyscyplina, która daje możliwość z jednej strony uprawiania aktywnej turystyki i rekreacji, a z drugiej strony zdrowej rywalizacji, także na poziomie wyczynowym i olimpijskim.

 

Mazury kojarzą mi się z… 

Piękną przyrodą, czystymi jeziorami, wspaniałymi krajobrazami i wyjątkowymi ludźmi. Kojarzą mi się też niestety z tłumem turystów latem i zapchanymi drogami dojazdowymi w wakacyjne weekendy.

 

Mój pierwszy raz na wodzie/łódce/kajaku… 

Właśnie na Mazurach, 30 lat temu. Podczas wakacji z rodzicami i znajomymi rodziców nad jeziorem Wydmińskim, wujek dał mi do popływania malutkiego, żaglowego maczka. Bakcyla złapałem od razu.

 

Jak nie żegluje to… 

Pracuję w miesięczniku „Żagle”. Całe życie związany jestem z żeglarstwem.

 

Nie wyobrażam sobie urlopu bez… 

Rodziny oraz dobrej książki lub przynajmniej ciekawych artykułów do przeczytania.

 

Moje  7 Cudów Mazur to … 

Właściwie Mazury jako całość. Ten rejon Polski jest przepiękny, ale to piękno dostrzega się szczególnie wiosną i jesienią, a przy dużych opadach śniegu także zimą. Latem znacznie trudniej znaleźć tu spokojny zakątek i trudniej zachwycać się otoczeniem. Największe mazurskie miasta odzyskują swój blask i jestem pewien, że już za kilka lat w pełni staną się wizytówkami tego regionu.

 

Żeglarstwo/ windsurfing/ Kajakarstwo to sport dla… 

Każdego, kto tylko zechce te dyscypliny uprawiać. Szczególnie żeglarstwo jest tak szeroką dyscypliną, że osoby w każdym wieku i o każdej sprawności fizycznej znajdą sposób na jego uprawianie.

 

Najlepiej odpoczywam… 

W górach.

 

Aby zachować piękno Mazur należy… 

Przede wszystkim edukować społeczeństwo, pokazując, jak szkodliwe jest śmiecenie i niszczenie przyrody. Moim zdaniem należy też wprowadzić bardziej surowe kary za zaśmiecanie i niszczenie Mazur.

 

Turystów, którzy śmiecą powinno się… 

Edukować i karać nie tylko finansowo, ale być może przez obowiązkowe prace społeczne związane ze sprzątaniem śmieci z mazurskich lasów i brzegów jezior.