kalendarz imprez

aktualności

Wywiad z Bartoszem Szarkiem, Kapitanem Portu w Wiosce Żeglarskiej w Mikołajkach

Wioska Żeglarska to jeden z najpiękniejszych portów Warmii i Mazur. Nowoczesny, malowniczo położony na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Wyposażony w 4 keje z doprowadzonym prądem i wodą, 200 miejsc dla jednostek pływających, dysponujący flotą 35 jachtów Omega-Ostróda. Skupiający 3 restauracje obok siebie Tawerna Pod Złamanym Pagajem, Tawerna Żagiel oraz Lady Mary Grill & Drink Bar

Czy żeglarze dbają o środowisko/ Przyrodę? Jakimi są turystami?

Żeglarze to zróżnicowana grupa społeczna, łączy ich wspólna pasja do żagli. Różni ich jednak wiek, ponieważ  żeglarstwo uprawiają zarówno ludzie starsi, jak i młodsi. Wykonują różne zawody, różne wykształcenie, warunki materialne i styl życia.  Żeglarze dbają o środowisko, zaczynając od wyglądu jachtu, łodzie są czyste i zadbane ,świadczy to o wysokiej kulturze osobistej załogi. Pływając na schludnie wyglądającym jachcie okazujemy szacunek innym żeglującym. Dbając o jacht dbają o środowisko, które ich otacza.

 

Jak ocenia Pan potencjał turystyczny Mazur?

Mazury to przepiękny teren składający się lasów, jezior oraz czystego powietrza .Kraina Wielkich Jezior Mazurskich oprócz turystyki i wypoczynku ma ogromny potencjał intelektualny, kulturalny i gospodarczy. Główne atuty województwa warmińsko-mazurskiego to korzystne warunki przyrodnicze dla rozwoju turystyki i agroturystyki oraz środowisko naturalne. Jest co raz więcej atrakcji na mazurach a hotele, pensjonaty stoją na co raz wyższym poziome. Jednak w Mikołajkach na pierwszym miejscu jest stale rozwijające się żeglarstwo.

 

Czego turyści najczęściej szukają, z jakich atrakcji korzystają?

Do odwiedzenia Mikołajek nikogo przekonywać nie trzeba. Miasto zaprasza amatorów wypoczynku nad wodą i na wodzie. Turyści znajdą tu wspaniałe żeglarskie i kajakowe szlaki. Ponadto lasy pełne grzybów i malin, urocza okolica. Główne atrakcje Mikołajek do szlaki rowerowe, piękne  plaże, sporty wodne, przyroda, śluzy oraz historyczne miejsca. Wręcz idealne miejsce na rodzinny wypoczynek.


Jak ocenia Pan tegoroczny sezon wakacyjny?

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznego sezonu turystycznego. Odwiedziło nas bardzo dużo turystów w tym sporo obcokrajowców min. Holendrzy, Niemcy, Finowie, Francuzi. Pogoda była w tym sezonie rewelacyjna, pozwoliła turystom na błogi wypoczynek na plażach, wcale nie trzeba było wyjeżdżać za granicę, żeby wygrzać się w słońcu. Dopisali też żeglarze, w Porcie w Mikołajkach czasami brakowało miejsc na nocleg, dlatego kierowaliśmy ich do naszego drugiego portu Stare Sady Port & Chillout. Wszystkie nasze restauracje były otwarte do późnych godzin nocnych, odbyły się fantastyczne imprezy, na których dopisali turyści.


 Co przyciąga turystów do Mikołajek?

Mikołajki położone są nad Jeziorem Mikołajskim na głównym szlaku żeglarskim, przecinającym miasto, usytuowane  się tu ośrodki wypoczynkowe. Zlokalizowana  jest tu  słynna w Polsce Wioska Żeglarska. Kultowe miejsce, gdzie można miło spędzać  czas w porcie oraz w tawernach, często śpiewając szanty. Bardzo dużo koncertów min. Festiwal Szantowy oraz  imprez stricte żeglarskich-Regaty . Mikołajki przyciągają również najpiękniejszymi ogródkami nad jeziorem.


 Żeglarstwo w Mikołajkach to...

Żeglarstwo w Mikołajkach to nie tylko forma spędzania wolnego czasu, to nie tylko sport wymagający wiedzy oraz umiejętności praktycznych, ale jest to pasja i filozofia życia. Tak jak powiedział Prezydent Bronisław Komorowski, który ostatnio odwiedził nas w Wiosce Żeglarskiej „ żeglarstwo to wolność, bo przecież wolność to możliwość podróżowania, poznawania innych ludzi i kultur, swoboda wyboru drogi, którą chce się podążać”.