kalendarz imprez

aktualności

XIII MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA POLSKI w klasie DZ

Wyścig 24h non-stop pod hasłem "Ratujmy Dezety" 16-17 sierpnia na Jeziorze Kisajno.

16-17 sierpnia (sobota-niedziela) 2014
start w sobotę 16 sierpnia godz. 13.00 jez. Kisajno Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej

 

Najtrudniejsze w Polsce regaty śródlądowe rozgrywane w formule 24-godzinnego wyścigu non-stop miały już 12 edycji. Już po raz 13 organizuje je Mazurska Szkoła Żeglarstwa i Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku. Dwudniowa impreza rozpoczyna się 16 sierpnia. W wyścigu startuje ponad 20 jachtów z załogami od 8 do 12 żeglarzy, w trzech klasach: Dezety Tradycyjnej "ciężkiej szczecińskiej", DZ Klasycznej "lekkiej janmorowskiej" i Open (jachty z dowolnym rodzajem i wielkością ożaglowania: bermudzkie, sztaksle, genakery, spinakery etc.). W Mistrzostwach biorą też udział ekipy zagraniczne z Litwy, Czech i Łotwy.

Trasa regat prowadzi przez wiele jezior: Kisajno, Dargin, Kirsajty, Święcajty, Sztynorckie i Mamry. Przebieg trasy ( w zależności od warunków pogodowych i po konsultacji z ratownikami) zostanie przedstawiony na odprawie sterników, bezpośrednio przed startem.

Uczestnicy regat otrzymują gorący posiłek regeneracyjny i zwolnieni są z wszelkich opłat wynikających z tytułu pobytu w ośrodku (slipowanie jachtu, wyładunek i załadunek jachtu dźwigiem, opłaty portowe, korzystanie z sanitariatów). Załogi mogą też skorzystać z bezpłatnego rozbicia namiotów na terenie ośrodka.

Dezeta opisana jest jako szalupa żaglowo-wiosłowa i formuła regat przewiduje używanie zarówno żagli jak i wioseł. Zgodnie z regulaminem na jachcie nie może być więcej niż 2 wiosła. Dopuszcza się użycie wyłącznie wioseł drewnianych, bez jakiejkolwiek formy mocowania ich w dulkach, stelażach, wiązaniach, bolcach. Na trasie wyścigu można używać tylko jednej pary wioseł, a w kanałach i przesmykach dwóch par, ale w instrukcji żeglugi jest dokładnie podane, w których miejscach – odkąd, dokąd. Nie wolno oczywiście stosować równocześnie dwóch napędów, więc albo wiosła albo żagle. Bezpokładowy jacht mieczowy wiosłowo-żaglowy (dziesięciowiosłowy, skrót DZ pochodzi od "Dziesięć Załogi") zaprojektowany został na początku XX wieku w 1905 r. w Niemczech jako łódź ratowniczo-robocza, do nauki żeglarstwa dla młodzieży. Powierzchnia ożaglowania ma ok. 30 m², maksymalna liczba załogi to 12 osób.

Organizatorem tych długodystansowych regat jest Mazurska Szkoła Żeglarstwa i Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku (ośrodek dawnego Almaturu).

 

Organizator: Mazurska Szkoła Żeglarstwa | Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku
Miejsce: jez. Kisajno Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej
Telefon: 87 428 59 71
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Www: www.msz.org.pl